15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Kapsamında Sivas Lisesi Şehitlerine Anıt Havuz Açılışı Yapıldı

15 Temmuz etkinlikleri kapsamında Sivas Lisesi kavşağı anıt havuzunun açılışı yapıldı.

1915 yılında mezun veremeyen Sivas Lisesi öğrencileri adına yaptırılan her bir öğrencinin mermer sütunlarla simgelendiği, toplam 36 sütundan oluşan havuzun açılışı Sayın Valimiz Davut Gül ve il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Belediye Başkanı Sami Aydın, "15 Temmuz etkinlikleri kapsamında programların ve açılışların çok fazla yapıldığı bir çalışma. 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle minnetle ve şükranla anıyoruz. Bu ülke için Çanakkale ayrı bir destan ayrı bir kahramanlık öyküsü bu dönemde belki bir kısmını sonradan öğrendiğimiz o kadar değişik hikâyeler var ki insanların adeta kanı donuyor. Bunlardan bir tanesi de Sivas Lisesi'nde lise son sınıf öğrencileri bir gün tahtaya “Biz, Çanakkale'ye gidiyoruz, haklarınızı helal ediniz” yazıp Sivas'tan ayrılıyorlar ve tekrar dönmüyorlar. Rabbim onların şehadetlerine bizleri de nail eylesin hepsini rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz. Hangisinin nerede nasıl şehit olduklarını bilmesek de niyet her şeyden önemli onlar Çanakkale'de mücadele etmek için yola çıkmışlar ve genç yaşlarında şehit olmuşlar. Biz bu 36 gencimizin anısına Sivas Lisesi önünde anıt inşa etmeyi planladık ve bu kapsamda bir düzenleme yaptık. Her bir öğrencimiz için mermer bir sütundan oluşan bu anıt öğrencilerimiz anısına bundan sonra bu kavşaktan geçen insanların o gençlerimize bir Fatiha onlara dua okumalarına etmesine vesile olur. Ben bütün şehitlerimizi minnetle, rahmetle ve şükranla anıyorum. Katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Daha sonra söz alan Valimiz Davut Gül ise, inancımızda şehitlerin ölmeyeceği anımsatarak, "Şehitler manen ölmüyor ama maddende bunların isimlerinin yaşatılması lazım. Belediyemizin bugün yaptığı Çanakkale de şehit olan Sivas Lisesi öğrencilerimizin isimlerini yaşatmak onların anılarının yaşatılması Sivas Lisesi önemli tarihi bir lise anıtın yanı sıra Sivas Lisesi yakın zamanda Millî Eğitim Bakanımızın da talimatıyla Sivas Lisesi'nin tarihi yapısına uygun olarak yeniden yapılmasını planlıyoruz. Sivas Lisesi yani yapısıyla şehitlerimize ve gazilerimize yakışır bir hale gelecek. 15 Temmuz dolayısıyla birçok etkinlik düzenleniyor fakat hepsinin ana teması bütün şehitlerimizin unutulmamasıdır. Biz şehitlerimizi unutmadık unutturmayacağız, yüreğimizde onların hem fedakârlıklarını hem şehitliklerini taşıyarak devam edeceğiz. " şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından dualarla kurdele kesimi yapılarak Sivas Lisesi Kavşağı'nda anıt havuzun açılışı gerçekleştirildi.


Sonraki Sayfa: Şehitlerimiz İçin Mevlit Programı Düzenlendi

Önceki Sayfa : 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı Açılış Töreni Gerçekleştirildi..