15 Temmuz Şehitleri Anısına İthafen Sevgi Çocuk Evleri Sitesi'nde Koruma ve Bakım Altında Bulunan Çocuklarımızdan 106 Parçalık El Sanatları Sergisi

İlimizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün birinci yılı kapsamında çeşitli programlar düzenlendi. Valiliğimiz himayesinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz koordinasyonu ile Kongre Müzesi Bahçesi’nde 15 Temmuz şehitlerinin anısına İl Müdürlüğümüze bağlı kuruluşlarımızdan Sevgi Evleri’nde koruma ve bakım altında bulunan çocuklarımızın hazırladıkları el sanatları sergisi gezildi.

Programa; Sayın Valimiz Davut Gül, eşi Gülden Gül Hanımefendi’nin yanı sıra; Garnizon ve 5.Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Mehmet Kip, Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcıları Sezgin Üçüncü, Zihni Yıldızhan, Yeliz Yıldızhan, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Hasan Aykut, oda başkanları ve İl Müdürlüğü personellerimiz ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Sayın Valimiz Davut Gül ve Gülden Gül hanımefendi ayrıca 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan 249 vatandaşımızın anısına  Sevgi Evleri’nde kalan çocuklarımızla birlikte 249 adet Türk bayrağı baskılı balonu dualar eşliğinde gökyüzüne bıraktı.

Programların ardından konuşan Gül, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 1 yıl geçtiğini anımsatarak, "Hep beraber ihanete uğradık ve hep beraber bu ihaneti bertaraf ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti ile Türkiye'nin her tarafında millet olarak sokağa çıktık. Cumhurbaşkanımız kendisine yakışanı yaptı direndi ilk başta sokağa çıktı. Meclisimiz kendisine yakışanı yaptı, bombalanmasına rağmen meclisi terk etmedi. Milletimiz kendine yakışanı yaptı bütün farklılıkları bir tarafı bırakıp olayın ilk anından itibaren 27 gün boyunca demokrasi nöbetleri tuttu. Canını verdi, malını verdi. Şehit ailelerini gezdik. Hepsinin söylediği şu; "Bugün olsa yine çocuklarımızı göndeririz." Böyle bir asil millet olduğu sürece bu bayrağın, bu toprağın geleceğinde asla ümitsizliğe kapılmayacağız. Allah, bir daha o günler göstermesin." dedi.

15 Temmuz gecesi yapılacak etkinlikler hakkında bilgi veren Gül, "Cumartesi günü 21.30'da gar binasının önünde toplanacağız ve meydana kadar yürüyeceğiz. Daha sonra nöbet tutulmaya başlanacak ve pazar günü gece 12'ye kadar da devam edecek." ifadelerini kullandı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi için, darbe girişimi gecesi yaşanan mücadeleyi konu alan ve İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirleri tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığı "Oradaydık, unutmadık, unutturmadık" adlı fotoğraf sergisi gezildi. 

İl Protokolü daha sonra ,Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Anadolu Ajansı işbirliğiyle hazırlanan 15 Temmuz gecesini konu alan fotoğraf sergisini, İl Milli Eğitim Müdürlüğü fotoğraf sergisi ve 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği'nin hazırladığı sergiyi gezdi.​​


Sonraki Sayfa: 15 Temmuz Milli Birlik Günü Etkinlikleri Kapsamında Lisanslı Sporcular Tarafından Okçuluk Gösterisi Düzenlendi

Önceki Sayfa : 15 Temmuz Şehitleri Polikliniği’nin Açılışı Gerçekleşti